نگهداری از گل و گیاه

نگهداری از گل و گیاه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که شما باید پس از خرید محصول خود انجام بدهید. متاسفانه بسیاری از افراد پس از اینکه گل و گیاه مورد نظر خود را خریداری کردند بدون اینکه به نوع زیست گیاه توجه کنند به قول معروف آن را به امان خدا رها میکنند و این امر خود باعث از بین رفتن گیاه در طولانی مدت یا کوتاه مدت خواهد شد بنابراین ما سعی کرده ایم که در این مقاله شما را با روش هایی برای نگهداری گل و گیاه آشنا کنیم تا بتوانید بهتر از گیاه خود مراقبت کنید.

گل و گیاه به عنوان یکی از مهمترین مواردی که باعث طراوت و شادی یک خانه میشود باید مورد توجه افراد قرار بگیرد. در واقع زمانی که شما قصد خرید یک گلدان گیاه را داری باید در برابر آن مسئولیت پذیر باشید مانند کسی که یک حیوان خانگی خریداری کرده و به تغذیه و سایر موارد او رسیدگی می کند شما هم باید به گیاه خود مانند یک انسان یا یک حیوان نگاه کنید و هر روز به سلامت و طراوت آن رسیدگی کنید.

موارد مختلفی باعث طراوت و تازه ماندن یک گیاه میشود شما می‌توانید با رعایت تمامی نکات هر روز به تغذیه گیاه خود رسیدگی کنید و آن چیزهایی که مطلوب آن است را تهیه نمایید. بی توجهی به سلامت یک گیاه می تواند او را پژمرده و بی حال نشان دهد. بنابراین شما به عنوان فردی که گیاه را خریداری کرده اید در برابر آن مسئولیت داریم و باید هر روز به موارد مهمی نظیر آبیاری و نور او توجه کنید. در ادامه شما را با موارد و نکات مختلفی که در نگهداری گل و گیاه اهمیت زیادی دارد آشنا می کنیم.

 اصول اساسی در نگهداری از گل و گیاه

اگر جزو افرادی باشید که از مواردی نظیر میزان آب مورد نیاز یا کود و خاک یک گیاه بی اطلاع باشید. به مرور زمان با گیاهی روبرو خواهید شد که هیچگونه سلامت و طراوتی ندارد. همانطور که اکثر ما میدانیم همه گیاهان به نور خورشید نیاز دارند اما برخی از آنها با تابش مستقیم نور آفتاب از بین می‌روند و برخی سرحال تر می شوند بنابراین شما باید به تمام این موارد توجه کنید و شرایط مطلوبی را برای گیاه خود فراهم کنید.

آبیاری گیاهان

یکی از مهمترین نکاتی که در نگهداری از گل و گیاه مورد توجه است این است که سعی کنید فرایند آبیاری گل و گیاهان خود را به گونه ای تنظیم کنید که همیشه سرحال و با طراوت باشند البته بسته به نوع گیاه را آبیاری شما هم باید متفاوت باشد برخی از گیاهان نسبت به آبیاری زیاد حساس هستند و این امر باعث خشک شدن ریشه گیاه و از بین رفتن دائمی آن خواهد شد.

اما اگر گیاه شما به آبیاری مداوم نیازمند باشد ولی شما نسبت به این امر بی توجه باشید، به مرور زمان میزان طراوت و شادابی گیاه کم می شود و در نهایت از بین خواهد رفت. بنابراین شما باید نسبت به گیاه خود حساس باشید و قبل از اینکه گیاه خاصی را خریداری کنید نحوه آبیاری آن را به درستی مطالعه کنید تا متوجه شوید که روزانه به چه مقدار آب نیاز دارد و گلدان مناسب برای آن باید به چه صورت باشد.

برای مثال یک گل مانند شمعدانی آبیاری منظم و نور مستقیم خورشید نیاز دارند بنابراین شما باید به تمامی این موارد به دقت توجه کنید نگهداری از گل و گیاه نیازمند مسئولیت پذیری بالا می باشد که در صورت بی توجهی می تواند گیاه را دچار مشکلات متعددی بکند.

کود مناسب

نگهداری از گل و گیاه تنها مستلزم داشتن برنامه آبیاری مناسب نیست اما شما باید به این نکته توجه کنید که فرایند کود دهی هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابراین شما باید پس از خرید گل و گیاه مورد نظر خود کود دهی مناسب آن را نیز آغاز کنید مخصوصا اگر گیاهان شما در باغچه کاشته شده اند، باید سعی کنید که از کود مناسب و مرغوب برای آن گیاه استفاده کنید.

خاک مناسب

در نگهداری از گل و گیاه یکی از مهمترین عواملی که می توانیم در نظر بگیریم خاک مناسب است یک خاک غنی می تواند گیاه شما را تا حد زیادی در نتیجه رشد سالم قرار بدهد بنابراین اگر برای خود ارزش و اهمیت زیادی قائل هستید سعی کنید که علاوه بر پاداش آبیاری مناسب و کوددهی منظم از خاک و خاک برگ مرغوب نیز برای آن استفاده کنید.

گلدان مناسب

از عوامل مهم و اساسی برای رشد گیاه می توانیم به گلدان مناسب نیز اشاره کنیم، اگر گلدانی که گیاه خود را در آن کاشته اید از لحاظ سایز و مدل نامناسب باشد احتمال اینکه گل شما دچار آسیب‌های زیادی شود بسیار زیاد است. بنابراین اطلاعات سایز گیاه خود توجه کنید سپس گلدان مناسبی را برای آن تهیه کنید.

از آب مناسبی برای آبیاری استفاده کنید

شاید گمان نکنید که هنگام آبیاری گیاهان بهترین آبی که می توانید به آنها بدهید آب آشامیدنی است که خودتان مصرف می کنید اما شاید برای شما این نکته جالب باشد که آبی که سبزی های خود را با آن نشسته اید می تواند بهترین و مناسب ترین ها برای گیاهان باشد یا اگر دارای آکواریوم هستید آب موجود در آکواریوم می تواند برای گیاهانتان بسیار مناسب باشد. تخم مرغی که در آب پز شده از آب ها نمی تواند مناسب ترین مورد برای آبیاری گیاهان تان باشد.

آبی که از شیر می گیرید و می خواهید گیاهان را با آن آبیاری کنید اگر دارای کلر باشد تا حد زیادی به گیاه شما آسیب می رساند بنابراین سعی کنید که دو تا سه ساعت آن را در آبپاش نگهدارید تا کلر آن از بین برود. استفاده از آب مناسب در نگهداری از گل و گیاه اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین شما هم به این نکته توجه داشته باشید.

از آبیاری زیاد بپرهیزید

یکی از نکات مهمی که باید به شما گوشزد کنیم این است که هنگامی که متوجه شدید گیاه شما حالت پژمرده دارد. سعی نکنید که به آن زیاد آب بدهید زیرا آبیاری زیاد می‌تواند برای گیاه شما مشکل‌ساز شود و حتی آن را از بین ببرد پس سعی کنید بیشتر خاک گیاهانتان را خشک نگه دارید تا خیس.